data aktualizacji: 27-11-2015, 08:58

Sucha zabudowa w polskim budownictwie


wyświetleń: 5540



Sucha zabudowa w polskim budownictwie


W Skandynawii, Francji i Anglii system suchej zabudowy jest od dawna stosowany w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej czy biurowym. Ze względu na szereg zalet i prostotę montażu sucha zabudowa zdobyła również wiele lat temu uznanie na polskim rynku. Zainteresowanie systemem jest olbrzymie, bowiem z łatwością spełnia on wymogi normowe stawiane na przykład zabudowie mieszkaniowej (izolacyjność akustyczna, ochrona przeciwpożarowa) niejednokrotnie przewyższając wyniki osiągane przez tradycyjną technologię murowaną.
 

Systemy suchej zabudowy dają możliwość dowolnej aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z małym wnętrzem jak mieszkanie czy ogromnym typu hotele i centra handlowe. Przez swoją elastyczność zostały docenione przez architektów oraz wykonawców. Dają szansę wykonania aranżacji, które byłyby niemożliwe do uzyskania przy pomocy tradycyjnych systemów murowanych.

Sucha zabudowa znakomicie nadaje się do budowy ścianek wewnątrzlokalowych, międzylokalowych, sufitów podwieszanych czy obudów pomieszczeń technicznych.
 

Sucha zabudowa doskonale sprawdza się również w łazienkach i innych pomieszczeniach, w których narażenie na działanie wilgoci oraz wody jest znacznie większe. Aby system spełnił nasze oczekiwania należy stosować specjalne elementy systemu – impregnowane płyty gipsowo-kartonowe (kolor zielony). W szczególnych przypadkach w pomieszczeniach narażonych na długotrwałe działanie wilgoci trzeba stosować specjalne profile oraz specjalne masy szpachlowe, które podobnie jak płyty g-k są przystosowane do takich zastosowań.
 

Kilka porad dotyczących stosowania płyt g-k w łazienkach

  • Wykonanie obudowy ściennej z płyt gipsowo-kartonowych w łazience pozwala na ułożenie rur i przewodów bez konieczności pracochłonnego kucia w ścianach masywnych. W takim wypadku rury i przewody należy mocować do ściany masywnej. Obudowy ścienne zaleca się pokryć podwójną okładziną z impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych.
     

  • W obrębie wanien i kabin prysznicowych należy uszczelnić ściany działowe z płyt g-k przed pryskającą wodą za pomocą folii w płynie.
     

  • Urządzenia sanitarne należy montować na specjalnych stelażach, przymocowanych bezpośrednio do podłoża nośnego. Armaturę można instalować do zamocowanych pomiędzy słupkami profili C lub U. Z tych profili tworzony jest ruszt, do którego następnie przykręcane są płyty gipsowo-kartonowe.
     






zdjecie: Siniat



Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet